El ayak ağız hastalığından korunun

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Belirtileri nelerdir

Genellikle boğaz sı, hafif ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi hafif şikayetlerle başlar. Özellikle avuç içi ve ayak tabanında ve ağız mukozasında döküntülerle kendini gösterir. Döküntüler genellikle 7-10 gün

içinde kendiliğinden düzelir. Döküntüler başladıktan itibaren bir hafta bulaşıcılığını korur. Özellikle gebelerde ilk üç aylık dönemde düşüğe neden olabilir. Bu yüzden özellikle gebelerin ağız hastalığına karşı çok dikkatli olması gerekir.

Nasıl bulaşır

Kişiden kişiye bulaşan virüs ile enfekte kişilerin tükürük, burun akıntısı, balgam gibi solunumsal salgılarına temas ile olur. Kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında bulaşma olabilir. Döküntülerden itibaren bir hafta bulaşıcılığı devam eder. Hasta kişiyle temastan 3-7 gün sona ortaya çıkabilir. Karakteristik döküntüyle birlikte klinik muayene ile tanı konulur.

Tedavisi nasıl yapılır

Sağlıklı erişkin ve lar çoğu zaman tedaviye gerek olmadan iyileşirler. Tedaviler genellikle ateşin düşürülmesi, kaşıntının azaltılması, eklem ağrılarının giderilmesi gibi rahatlatmaya yöneliktir. Antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Çok sıklıkla kendiliğinden düzelir, çok nadiren menenjit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Nadir olmakla birlikte döküntüye eşlik eden yüksek ateş, kusma, bilinç bulanıklığı, solunum güçlüğü, çarpıntı gibi bulgular saptandığında komplikasyon açısından değerlendirilmesi gerekir.

ÖNERİLERE UYUN HASTALIKTAN KORUNUN

- Aşısı yoktur.

- Eller sık sık su ve sabun ile yıkanmalıdır.

- Öksürük-hapşırık esnasında ağız ve burun kapanmalıdır.

- Göz-burun-ağza sık sık dokunulmamalıdır.

- Hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır.

- Hasta olan çocukların evde kalması sağlanmalıdır.

- Genel hijyen önlemleri sağlanmalıdır.

DİKKAT! ÇOCUĞUNUZUN ATEŞİ BİR TÜRLÜ DÜŞMÜYORSA...
Çocuklarda 'Skolyoz'a diğer adıyla omurga eğriliğine dikkat!
bebegimvebiz
Okunma 1338 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter