Netflix sistemi değişiyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

2016 Ocak ayından itibaren Türkiye'de de kullanılmaya başlayan internet medya sağlayıcısı Netflix, sunduğu içeriklerin beğeni ölçümünde değişikliğe gitti.

Sağladığı içeriklerle ilgili 2016 yılından beri iki seçenekli ölçüm sistemini deneyen

dev şirket, kullanıcıların % 200 daha fazla oylama yaptığını gördü.

  • Reytinglerin önemini azaltıyoruz çünkü tavrınızı anlamamız daha önemli.Todd Yellin - Netflix Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Şu an, 1 ve 5 arası yıldız sistemini kullanan Netflix'te çoğu kullanıcının özellikle dizi ve filmlerle ilgili 5 yıldız vermek için zaman harcadığı ve sonra değerlendirmekten vazgeçtiği bulgusuna ulaşıldı. 

Beğen ya da beğenme devri

Youtube üzerindeki beğen ve beğenme benzeri ikili bir sisteme geçen Netflix böylelikle kullanıcıların daha fazla değerlendirme yapmasını ve platforma daha çok data sağlamasını planlıyor. Instagram ve Facebook benzeri yapılardan "beğenme" kavramına alışık olan kullanıcıların bu yapıya karşı daha açık olduğu da belirtiliyor. 

Netflix, bunun yanı sıra kullanıcıların tercihlerine göre önerdiği diğer içeriklerin algoritmasında da yeni sistemden elde ettiği verileri kullanmayı ve yüzdelik eşleşme özelliğine geçeceğini duyurdu.

Yani artık bir filmi, diziyi ya da belgeseli beğendiğinizde önerilen diğer içerikte eşlemenin yüzdesini sayısal olarak, % 100 ya da % 80 şeklinde görebileceksiniz. % 50'nin altında eşleşme içeren öneriler ise sistem tarafından gösterilmeyecek.

Nisan'da başlayacak

Bu geçiş, bu anlamda internet üzerinden ekran dünyasının en saygın değerlendirme platformlarından biri olan Rotten Tomatoes sistesinin mantığını benimsediğini gösteriyor.

Duyurudaki bir başka ilgi çekici konu da paylaşılan istatikler. Dünya çapındaki tüm üyelerin 50 farklı başlığı oyladığı belirtilirken 5 yıldızlı değerlendirmeler 10 milyarı aştı. 

Netflix'in gelecek aydan itibaren tüm dünya genelinde yeni sisteme geçeceği açıklandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
YORUMLAR 0
BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
Okunma 218 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter