TMF Başkanı Uçar Kilis'e Geldi - Kilis Postası

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kilis Postası

TMF Başkanı Uçar Kilis'e Geldi
Kilis Postası
Projenin hayata geçirilmesi durumda Kilis'te oluşturacakları tesiste yalnızca motor sporları değil, karting ve otomobil yarışları da yapılabileceğine işaret eden Uçar, pistte yılda,

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir YunusUçar, Kilis'in sınır bölgesinde bulunması ve nüfusu kadar misafiri barış içindebarındırması nedeniyle çok üstün bir özelliğe sahip olduğunu belirterek,"Biz bu özelliği ve potansiyeli inşallah spora devşirebileceğimizidüşünüyoruz." dedi.

Uçar, yapılması planlanan motosiklet pistinin yer tespitçalışmaları için Kilis'e geldi.İlimiz Valisi Sayın İsmail ÇATAKLI ve BelediyeBaşkanı Hasan Kara'yı ziyaret eden Uçar, yaptığı açıklamada, projenin sportif,sosyal ve ekonomik boyutlarının olduğunu belirtti.

Yaptıkları ön araştırma sonucunda, Kilis'te daha bebeklikdöneminden itibaren motosiklete aşina olmuş bir nesil bulunduğunugözlemlediklerini anlatan Uçar şunları söyledi:

"Kilis'in sınır bölgesinde olması ve nüfusu kadarmisafiri evinde barış içinde barındırıyor olması nedeniyle çok üstün birözelliği var. Biz, bu özelliği ve potansiyeli inşallah sporadevşirebileceğimizi düşünüyoruz. Sporla elde ettiğimiz o imkanı da sosyal birbarış ve birliktelik olarak aynı zamanda da büyük bir istihdama vesileolabilecek bir şekle getireceğiz inşallah. 30 bini aşkın motosikletin olduğubir ilde, rahatlıkla onlarca ve belki de yüzlerce Türkiye, Avrupa veya dünyaşampiyonu sporcular çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. İnternetten ve sokaktangözlemlediğimiz kadarıyla Kilis'te teknik olarak vücudunun bir parçası gibimotosiklet kullanan arkadaşlarımız var. Bu işin burada eğitimli hale geldiğinive eğitimin başında da dünya şampiyonu sporcumuz Kenan Sofuoğlu'nun olduğunudüşünelim. İnşallah çok yakın zamanda Kilisli motosiklet kullanıcıları,kendilerini sportif olarak rahatlıkla, bırakın Türkiye'yi Avrupa ve dünyayaifade edebilecek hale gelecekler."

Kilis’e MotorAkademeleri projeleri geliyor

Kilis için "Motors Akademi" veya "SüperMotor Akademisi" şeklinde projelerinin de olduğunu aktaran Uçar, DünyaMotosiklet Birliğinden A lisansı alabilecekleri bir yarış pistioluşturacaklarını dile getirdi.

Uçar, proje kapsamında kentte bir üretim tesisinin degündeme getirileceğini ifade ederek, "Motosikletin eğitimini, sporunu ve üretiminiyapabileceğimiz bir alan oluşturacağız inşallah. Federasyon olarak buradabakanlığımızdan da aldığımız yetki ve izinle iktisadi işletme kurma girişiminibaşlattık" diye konuştu.

Projenin hayata geçirilmesi durumda Kilis'teoluşturacakları tesiste yalnızca motor sporları değil, karting ve otomobilyarışları da yapılabileceğine işaret eden Uçar, pistte yılda, Türkiyeşampiyonası düzeyinde en az 15 organizasyon düzenlenebileceğini sözlerineekledi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Okunma 1107 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter