Türklerin Rumeli'ye Geçişi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Osman Bey'in kurduğu, oğlu Orhan Bey'in Bursa ve Balıkesir yörelerini de alarak genişlettiği Osmanlı Beyliği, Marmara denizinin güney sahillerine ulaşmış, Istanbul ve Çanakkale Boğazlarına dayanmıştı. O sıralarda bu ele avuca sığmaz genç devletin genç askerlerini, suların gerisinde durdurabilecek bir kuvvet de ortada görünmüyordu...

 

Doğu Roma, yani Bizans, yıkıldı yıkılacaktı, ayakta zor duruyordu. Balkanlardaki Bulgarlar, Sırplar, henüz bir güç olmaktan yoksundular. Sonunda beklenen oldu: Orhan Bey'in büyük oğlu Süleyman Paşa, 1354 yılında iki sala doldurduğu bir avuç akıncısıyla Çanakkale Boğazı'nı bir hamlede atlayarak Bolayır kuzeyinde "Rumeli"ye, yani Balkanlara ayak bastı.

Binlerce kilometre uzaktan, Asya'nın ortalarından gelip Küçük Asya'yı da aştıktan sonra Türkler, şimdi de Balkanlar yoluyla Avrupa'ya ulaşmışlardı. Üç gün sonra yetişen takviyelerle Süleyman Paşa'nın asker sayısı üç bini bulmuş, Gelibolu yarımadası kısa zamanda Türklerin eline geçmişti. Artık Balkanlar, Romalılar ülkesi, yahut o zamanki deyimle "Rumeli" denen bereketli topraklar, Türk atlılarının egemenliğine giriyorlardı. Ve Türkler, o durdurulmaz bir güce erişen Osmanlı Beyliği'nin askerleri, dipten beslenen bir kaynağın dalgaları gibi yüzyıllar sürecek bir yayılmak alanına kavuşmuştu. 1300'lerde Söğüt topraklarında küçük bir beylik olarak ortaya çıkan Osmanlıların, Rumeli'ye, yani Balkanlara geçişi için 50 yıl kafi gelmişti.

Türkler fırsatı iyi değerlendirdiler. Süleyman Paşa'nın avda atıyla beraber düşüp öldüğü 1359 yılına kadar geçen beş yıllık sürede bütün Gelibolu yarımadası, Malkara, Keşan, Çorlu ve Tekirdağ'a kadar Marmara sahilleri ele geçirilmişti. şimdi Bizans'ın Avrupa ile olan bağlantısı da tehlikeye girmiş, ıstanbul Türklerin kuşatması altına düşmüştü.

Dört yıl sonra 1363 'de Edine Türklerin eline geçti. Edirne'nin feşinde bir kaç ay önce, Orhan Bey ölmüş, I. Murat tahta çıkmıştı. Lala şahin Paşa emrindeki Türk orduları, aynı yıl Filibe ve Zağra üzerine yürümüş, Türkler hızla ve güvenli adımlarla yeni topraklar kazanmaya başlamışlardı. I. Murat 1364'de başkenti Edirne'ye taşıdı; işgal edilen yerlere Anadolu'dan getirilen Türk boyları yerleştirilmeye başlandı. Osmanlı Türkleri bu yemyeşil, bereketli toprakları kendilerine kalıcı yurt edinmişlerdi.

 

Okunma 12565 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Kasım 11 2014

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter