Подробнее на сайте: http://my-houseroom.ru http://java-code.ru http://repair-dwelling.ruhttp://dohodok.ru
http://my-immobility.ru http://buy-immobility.ru http://leadnews.ruhttp://kupil-jilie.ru
http://joomspider.com http://grand-finance.ruhttp://tryjoomla.net http://choose-house.ruhttp://body-treatment.ruhttp://health-treatment.ru http://maintain-health.ruGo to top of page

Türkiye ile serbest ticaret anlaşması neden Kosova Meclisi’ne sevk edilmiyor?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
 
Kosova ile Türkiye arasında ticari ilişkilere yeni bir içerik kazandırılması amacıyla 2013 yılında iki ülke arasında Serbest

 

Kosova ile Türkiye arasında ticari ilişkilere yeni bir içerik kazandırılması amacıyla 2013 yılında iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

Kosova ile Türkiye’nin o dönem Ticaret Bakanları Mimoza Kusari Lila ile Zafer Çağlayan tarafından imzalanan anlaşmanın, iki ülke arasında ekonomi alanındaki ilişkileri daha ileriye taşıması hedeflenmekteydi.

Aradan 3 yıl geçmesine rağmen Kosova’da söz konusu anlaşma yürürlüğe girmedi. TBMM anlaşmaya onay verirken, Kosova’da Serbest Ticaret Anlaşması onay verilmek üzere meclise hala taşınmadı.

İki ülkeye kazınımlar sağlayacağı umuduyla uzun süren görüşmelerin ardından imzalanan anlaşmanın Kosova’da gündeme getirilmemesi, acaba anlaşma rafa mı kaldırıldı iddiasını güncelleştirdi.

Kosova ile Türkiye arasında mevcut ekonomik ilişkiler çerçevesinde Serbest Ticaret Anlaşması’nın ele alınması gerektiği görüşünü savununlar arasında Kosova Ticaret Odası Başkanı Safet Gërxhaliu yer alıyor.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere eleştiresel bir yaklaşım gösteren nadir kişiler arasında yer aldığını belirten Gërxhaliu, bu ilişkilerin içerikten çok güzel bir fotoğraf karesi olarak gösterilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, imzalanmasından 3 yıl geçmesine rağmen Serbest Ticaret Anlaşması’nın Kosova Meclisi’nden hala onay almamasına anlam veremediğini vurguladı. “ Anlaşmanın Priştine tarafından onaylanmaması, iki dost ülke arasında ticari ilişkilerin ilertilmesi sürecine zarar vermektedir. Unutulmamalı ki Türkiye, Kosova’yı gerek siyasi, gerek ekonomik gerek ise de stratejik ve sosyal açılardan sürekli olarak destek veren ülkelerin başında yer alıyor” ifadelerini kullanan Kosova Ticaret Odası Başkanı Safet Gërxhaliu, son dönemlerde Kosova’daki Türk şirketlerine karşı belirli soğukluk görüldüğüne dikkat çekti. “Türk şirketleri Kosova’da itibar ve önemlerini yitirmekteler” şeklinde konuşan Safet Gërxhaliu, Kosovalıların Türk şirketleri konusunda olumsuz tutum içinde olmaları sebebinin ilk sırada hatalı özelleştirme ve Türk şirketlerinin Kosova gerçeği ile bütünleşmemesinden kaynaklandığını söyledi. Bazı Türk şirketlerinin şüpheli transaksiyonlara girdikleri ve bu nedenle de Türk ekonomisinin zarar gördüğüne işaret eden Gërxhaliu, Türk şirketlerinin de itibarlarının zeddelendiğini kaydetti.

Kosova Ticaret Odası Başkanı Safet Gërxhaliu, örnek vererek, özelleştirme yoluyla Kosova’da Elektrik Dağıtım (KEDS) şirketini satın alan Türk firmasının, Kosova ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere en büyük zarar verdiğine dikkat çekti.

Üç yıldır tozlanmaya yüz tutan Kosova ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın raftan indirilip Kosova Meclis’ne ne zaman sevk edileceği hala belirsiz.

Kaynak: Kosovaport

Okunma 2730 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Aralık 11 2016

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter