Makedonya, “Büyük İskender” havalimanı ve otoyolu isimlerini değiştirecek

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Makedonya Hükümeti’nin Üsküp’teki Büyük İskender Havalimanı ve Büyük İskender Otoyolu’nun isimlerini

değiştireğini açıkladı.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile Yunanistan Başbakanı Aleksiz Çipras iki ülke arasındaki isim sorununun çözümü için bir araya geldi. Tarihi görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen iki lider önemli açıklamalarda bulundu. Makedonya Başbakanı Zoran Zaev Üsküp’teki Büyük İskender havalimanı ve otoyolunun isimlerinin değişeceğini söylerken, “Büyük İskender” Otoyolu’nun isminin “Dostluk” (Priyatelstvo) olacağını duyurdu.

Görüşme sürecinde kararlı kalacaklarını ve bu seviyeyi yükselteceklerini söyleyen Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, “Görüşmeleri Dışişleri Bakanları devralacak. Onlar müzakerelere daha fazla hareketlilik ve derinlik sağlayacak olan kendi ekipleriyle çalışacak” dedi. İki saat süren görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Zoran Zaev, “Komşumuzla güven artırıcı tedbirler almaya ve açık sorunun üstesinden gelmeye kararlıyız. Avroatlantik perspektifimizi destekleyen yakın komşuluk ilişkileri için doğru yolda olduğumuzun farkındayız. AB’de eşit ortaklar ve NATO’da sadık ortaklar olmak istiyoruz. Zor ve sıkıntılı anlarda yardım ve destek olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İki ülkenin ulusal çıkarlarına dikkat edilmesi  ve olası her çözümün iki tarafın kimliğini koruma yönünde olması gerektiğini belirten Zaev, “Bizim başbakanlar olarak, isim sorunun üstesinden gelmek için politik misyon, arzu ve sorumluluğumuz var. Çözüm bulmak için tam zamanı çünkü bu bizim AB ve NATO hedeflerimiz için kilit öneme sahip”  ifadelerini kullandı.

Davos’taki ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İsim sorunu için “herkese karşı hak” (erga omnes – uluslararası hukuk açısından devletlerin uymakla ve gözetmekle yükümlü olduğu kurallardır) çözümü bulunması gerektiğini söyledi. Makedonya’nın AB entegrasyonu için tüm sorunlara çözüm bulması gerektiğini ifade eden Çipras, “Balkanlar, milliyetçilik ve gerginlik yüzünden çok şey yaşadı. Bizim, Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifini güçlendirmek için işbirliği ve kalkınma gündemine ihtiyacımız var. İki ülkeden birçok kişi bizi izliyor. Kimi şüpheyle, kimi kaygı, kimi de umutla. Hem ben hem Başbakan Zaev farklılıkları, pragmatizm ve sorumluluk duygusu ile üstesinden gelmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Okunma 324 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter