İnsanlara Yardım Etmek İstiyorsanız Fizyoterapi Bölümünü Seçin Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık veya yaşlılıkta fizyoterapiye ihtiyaç duyulduğunda, fizyoterapistlerin, mesleğini

yapma gereğinin yanı sıra bir yardım bilinciyle hareket etmeleri, bu mesleği diğer mesleklerden bir kat daha üstün kılıyor diyebiliriz. Aynı zamanda bir gönül işiyle de yapılan bu meslekte istenilen sonuçlara ulaşmanın verdiği mutluluk anlatılamaz belki de.    

İnsanlara karşı olan yardımseverliliğiyle bu bölümü kendine meslek edinmeyi amaçlayan Fizyoterapi Bölümü öğrencisi Teuta Cezair, fizyoterapist olmayı sabırsızlıkla bekliyor.

Resne’de ikamet eden Teuta Cezair, liseye kadar eğitimini Resne’de tamamladı. Üniversite eğitimine Manastır’da devam etmeye karar verdiğini ve bu kararı vererek kendisi için yeni bir hayatın başladığını söylüyor.

“İnsan isteyince her şeyi yapabilir”

“Bu bölümü tercih etmemin nedeni küçük yaşlardan beri tıp bölümüne olan merakım ve insanlara karşı olan yardımseverliğim” diyor ve konuşmasını üniversite macerasını anlatarak sürdürüyor: “Eğitimim Manastır’da Aziz Kliment Ohridski Üniversitesinin Tıp Fakültesinde başladı. Benim seçmiş olduğum meslek (fizyoterapist), bazı söylemlere göre üniversitenin en zor bölümü arasında yer alıyor. Üniversiteye başladığımdan bu yana dil bakımından herhangi bir zorlukla karşılaşmadım ama her yerde olduğu gibi Manastır’da hocaların Türklere, Müslümanlara karşı olan davranışları, zorluk çıkarmaları ve kimi zaman haksızlık yapmaları en baştan beni yormaya başladı. Ama 2 buçuk yıl çaba gösterip, çalışıp, umudumu kaybetmeyerek sonuna kadar elimden gelen her şeyi yaparak, birçok zorluğun üstesinden geldim ve mezun olmama çok az kaldı. İnsan isteyince her şeyi yapabilir. Resne’de bu bölümü okuyan ilk Türk öğrenci ben değilim fakat benim çektiğim zorlukları eminim ki benden önce bu üniversiteyi bitiren öğrenciler de çekmişlerdir” sözlerini ifade etti.

Bir Teşekkür Bin Mutluluğa Bedeldir
Üniversiteyi tamamlamasına birkaç ayının kaldığını söyleyen Teuta, “Üniversiteyi tamamladıktan sonra 1 yıllık lisans eğitimi tamamlamak ve daha yüksek lisanslar için güzel ve kaliteli bir üniversitede eğitimimi ilerleterek, daha güzel işlerde başarılara imza atmak en büyük temennim. Bu hususta, gelecek olan nesillere kendi hayal ettikleri mesleği seçmelerini tavsiye ediyorum. Eğer başkalarının kararlarına uyup da mesleklerini ona göre seçerlerse, birçok zorlukla karşılaşacaklarından eminim. Eğer hayatınızın geri kalanını insanlara yardım ederek geçirmeyi düşünüyorsanız benim seçtiğim bölümü seçin. İnsanlar yardımlarınız için size teşekkür ettiklerinde hayatınıza ayrı bir mululuk verir.

Hayatta istediğiniz şeyden asla vazgeçmeyin, her zaman sonuna kadar savaş edin, hiçbir şey zor değildir. Hiçbir zaman yapamam diyerek birşeyi yarıda bırakmayın. Zaten yürüdüğümüz yolda hiçbir engel yoksa o yol bizi hiçbir yere götürmez” diyerek verdiği mesajla konuşmasını sonlandırdı Teuta.      
Okunma 177 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter