Makedonya 2495

Haziran 19 2018 0
Подробнее на сайте: http://tryjoomla.net http://buy-immobility.ruhttp://dohodok.ruhttp://health-treatment.ru http://kupil-jilie.ruhttp://grand-finance.ruhttp://repair-dwelling.ruhttp://my-houseroom.ruhttp://joomspider.comhttp://maintain-health.ruhttp://java-code.ruhttp://choose-house.ru http://my-immobility.ru http://leadnews.ru http://body-treatment.ru
Geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı olarak atanan Gönül Bayraktar, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden’le bir araya geldi.

Bakanlık ofisinde gerçekleşen toplantıda birçok konu istişare edildi.

Ayden, TİKA’nın Makedonya’da yapacağı projeler hakkında bilgi aktarırken gerçekleştirilebilecek ortak projeler de gündeme alındı.

Kaynak:www.yenibalkan.com
Haziran 19 2018 0
Bugün Makedonya meclis oturumunda 69 EVET ve 40 HAYIR oyuyla, Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmaya yönelik kanun teklifi oylandı. Bu durumda 3 günlük bir süre üçerisinde Meclis Avrupa Birliği Komisyonunda bu kanun teklifi üzerine tartışma sürdürülüp tekrar meclis oturumunda oylanması gerekecek. Muhtemelen Cuma gününe kadar bu kanun teklifi oylanıp, Makedonya Hükümetine göre Avrupa Birliğinin bu ayın sonunda gerçekleştireceği önemli oturumlarında gündeme gelecek ve Makedonyanın AB ve NATO üyeliği konusunda önemli bir ilerleme sağlaması öngörülmektedir.
Haziran 19 2018 0
Bugün Makedonya meclisinde gündeme gelen, Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim anlaşması sonucu ortaya çıkan ''Anlaşma Metni''milleti sokaklara döktü. Bu doğrultuda Makedonya meclisi önünde toplanan halk bu anlaşmayı onaylamadıklarını belirtmek üzere protesto mitingi düzenlediler. Protestolar sakin bir havada geçti fakat önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacağını bildirdiler.
Haziran 19 2018 0
Saygıdeğer kamuoyu,

17.01.2005 tarihinde devlet sahipliğindeki inşaat alanlarının özelleştirilmesi kanunu getirilmiş, getirilen kanun uyarınca 15.12.2014 tarihine kadar vatandaşlara özelleştirme için başvurma hakkı tanınmıştır.

Bu süreçte vatandaşlar tarafından konuyla ilgili 302.551 başvuru yapılmış, bunların 218.956'sı çözüme ulaşmıştır ve böylece de vatandaşlarımız ilgili mülkleri özelleştirilmiştir.

Ancak, Mülkiyet ve Hukuk İdaresi olarak yaptığımız incelemeler neticesinde çok sayıda vatandaşımızın yukarıda belirttiğimiz kanun hakkını kullanmadığını tespit ettik. Dolayısıyla da, halkımızdan gelen yoğun talep üzerine, kurum olarak Maliye Bakanlığı ile ortaklaşa yaptığımız çalışma neticesinde 05.06.2018 tarihinden itibaren,adı geçen kanunun yeniden yürürlüğe girdiğini ve mülkünü özelleştirmek isteyen vatandaşlarımızın 31.12.2021 tarihine kadar olmak üzere, başvuru yapmak ve süreci başlatma hakkına sahip olduklarını bildirmekten mutluluk duyarız.

Özelleştirme başvurularınızı, söz konusu mülklerinizin bulunduğu şehirlerdeki kurum şubelerimize, 05.06.2018-31.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirebileceğinizi bildirir,tüm Makedonya halkına hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla

Maliye Bakanlığı

Mülkiyet ve Hukuk İdaresi

Genel Müdürü

Şasine Kasami
Haziran 19 2018 0
Yeni Balkan: Hükümetin yeni ortağı oldunuz. Sebebi neydi ve parti olarak hükümette hangi kurumları yöneteceksiniz?

Ülkemiz Makedonya tarihi bir süreç içerisindeyken Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun en güçlü siyasi temsilcisi olan Makedonya Türk Demokratik Partisi bu sürece katkı sunmak durumundaydı. Güçlü bir teşkilata sahip olan partimizin halka hizmet etme gibi önemli bir ilkesi var ve bunu yıllarca yaptığı gibi devamını sağlaması gerekiyordu.

Başbakanın daveti üzere başlatılan iktidarın parçası olma görüşmelerini yapıp sürecin sonuna yaklaşmaktayız. İktidara katılma kararını alırken görüşmelerde öncellikle bazı siyasi prensipler üzerinde durduk ve bunların gerçekleştirilmesi konusunda söz aldık. Bunlardan en önemlileri, tek seçim birimi modelinin uygulanması, AB ve NATO üyeliği yolunda Türk siyasilerinin ve kurumlarının aktif rol alması, FETÖ ile mücadele konusunda etkin adımlarının atılması gibi.

Ayrıca hükümetle yapılan anlaşma uyarınca kurumlardaki yöneticilerimizin atamalarına başlanıldı. Birçok ilke imza atacağız. Aldığımız kurumların hepsi halkın sorunlarını çözmekte etkili yerlerdir. İlk defa portföyü yüksek bakanlıkta (Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Bakan Vekilimiz olacak. Yerel yönetimler Devlet Müfettişliği Genel Müdürlüğü, Eğitimi İlerletme Bürosu Genel Müdürlüğü ve Mülkiyet ve Hukuk İşleri Genel Müdürlüğüne yöneticilerimiz atadık. Bunlar sadece küçük bir kısmı önümüzdeki günlerde tüm atamaları yaptıktan sonra kamuoyunu bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgilendireceğiz.

Yeni Balkan: İsim konusu gündemde. Parti olarak bu konuda düşünceniz nedir? Türk toplumunu bu konu ne kadar alakadar ediyor?

Biz TDP olarak bu tür önemli konularda ani çıkışlar yapmayı ve ortaya atılan kaynağı belli olmayan fikirler hakkında yorum yapmayı doğru bulmuyoruz. Bu tür çıkışlar kamuoyunda ciddi ayrışmalara neden olabilir. Bu yüzden böyle hassas konularda fevri davranmamak gerek.

Biz ülkemizin AB ve NATO üyeliği gibi stratejik hedefleri benimsemiş durumdayız. Dolayısıyla bu yolda önümüzdeki en önemli engel olarak görünen isim sorununun bir an önce çözülmesini biz de istiyoruz. Ancak bu sorun çözülürken ülke içinde yeniden başka kırılmalara, ayrışmalara izin verilmemeli. Özellikle haklarını ve onurunu korumakla sorumlu ve görevli olduğumuz Makedonya Türklerinin ve Türkiye Cumhuriyetinin de bu süreçte tavrının dikkate alınması elzemdir.

Türklerin onurunu zedelemeyecek ve Makedonya’yı bağımsızlığının ilk gününden bu güne kadar gerçek bir dost gibi duran Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilere zarar vermeyecek bir isim bizim de kabulümüzdür.

Aksi halde elimizdeki bütün demokratik seçenekleri parti organlarımızda masaya yatırır hiç çekinmeden yapılması gereken neyse onu yapmaya hazırız.

Yeni Balkan: T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme fırsatı buldunuz. TDP’nin hükümete girmesi ile Makedonya Türkiye ilişkilerine nasıl bir katkı sağlayacağınızı düşünüyorsunuz?

Yoğun bir program için Türkiye’deyiz. Pazartesi günü Akhisar Belediye Başkanı dostumuz Salih Hızlı beyefendinin daveti üzerine milletvekilimiz Dr.Yusuf Hasani ile Cumhurbaşkanımızın Akhisar mitingine katıldık. Cumhurbaşkanımıza önümüzdeki seçimlerde destek ve halkımızın selamlarını ilettik.

TDP uzun yıllardır Türkiye Cumhuriyeti devleti ile yakın ilişkiler içerisindeydi. Hükümette yer almamızla birlikte mevcut ilişkilerinin devamını sağlayacağız ve Makedonya Cumhuriyetinin siyasi ve ekonomik çıkarların korunmasına ve geliştirilmesine ciddi katkı sağlayacağımız gibi anavatanımız Türkiye Cumhuriyetinin Makedonya’daki ve bölgedeki etkinliğine zemin hazırlayacağız. Tüm bunları yapabilecek büyüklükte ve tecrübede olan bir siyasi oluşumuz.

Kaynak: www.yenibalkan.com
Haziran 18 2018 0
T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı , küçük ve orta öleçkli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığından oluşan bir heyet, Bakan Yardımcımız Sayın Gönül Bayraktar'ı makamında ziyaret ettiler. Bizi ziyaret ettikleri için öncelikle heyet başkanı, değerli dostumuz Sayın İlter Aygün ile Muhammed Emin Dönmez ,Yılmaz Ceyhun, Ziya Hakan, Ramazan Altay,Sadi Mumcu , Ziya Hakan ve Kürşat Ergül’e teşekkürlerimizi sunup, Makedonya Cumhuriyetinde yaşayan Türk halkı için yapilabilecek proje ve faaliyetler için her zaman hazır olduğumuzu belirttik.

Basın Dairesi
Haziran 18 2018 0
Bugün itibariyle Makedonya ve Balkanlar için yeni bir tarih sayfası açıldı. Makedonya ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşma ile yıllardır süren isim sorununun ilişkin ilk adım atılmış oldu. Söz konusu anlaşmanın imzalanması tarihi olduğu kadar, geleceğimizi de yakından da ilgilendiren bir gelişme. Konunun ciddiyetinin farkında olan Türk Demokratik Partisi süreci başından itibaren dikkatli bir şekilde takip etmiş ve kafa karıştıracak açıklamalardan uzak durmuştur. Türk Demokratik Partisi olarak, komşumuz Yunanistan ile mevcut isim sorununun çözümünü ve ülkenin AB ve NATO üyeliğinin yolunun açılmasını arzuladığımızı, ancak bu sorunun yaşadığımız ülkenin itibarını, soydaşlarımızın onurunu ve Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkileri zedeleyecek bir nitelikte olmaması gerektiğini ve bu üç noktanın ‘kırmızı çizgimiz’ olduğunu vurgulayarak tekrar ediyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz MYK toplantımızda bu konu gündeme getirilmiş ve ülkemizin isminin ‘’Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’’ olarak değiştirilmesini öngören bu tarihi anlaşma, Türk Demokratik Partisi açısından da kabul edilebilir bir anlaşma olduğu oybirliğiyle MYK üyelerimiz tarafından kabul görmüştür. Anlaşmanın, ülkemizin stratejik hedefleri olan AB ve NATO üyeliği sürecini hızlandıracağını ve yukarıda belirttiğimiz ‘kırmızı çizgimizi’ aşacak herhangi bir madde içermediğini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Balkanların artık ‘barut fıçısı’ olmaktan çıkması ve sürekli kriz ve savaşlarla anılmaması için bu tür cesur adımların atılması elzemdir. Dolayısıyla siyasi açıdan riskli ancak ülkenin ve bölgenin geleceği açısından umut vaat eden Başbakan Zoran Zaev ve kabinesinin bu adımını desteklediğimizi ifade eder, küresel yansımaları olan söz konusu anlaşmanın ülkemize, soydaşlarımıza ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ederiz.Makedonya Türk Demokratik Partisi

Genel Başkanı

Dr. Beycan İlyas
May 21 2018 0
Makedonya’nın, Sırbistan ile Yunanistan sınırlarını bağlayan Koridor-10 Otoyolu üzerindeki yedi ücret toplama istasyonuna ASELSAN Ücret Toplama Sistemi kurulum çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında teslimatı tamamlanan Romanovce istasyonunda sistem kullanıma girdi. Kalan altı istasyondaki kurulum ve altyapı hazırlık çalışmaları ise farklı aşamalarda devam ediyor. Bu yıl içinde tüm istasyonların teslimi planlanıyor.
Mart 12 2018 0
GÜNEYDOĞU AVRUPA ÜLKELERİ İŞ BİRLİĞİ SÜRECİ (EKONOMİ, ALTYAPI VE ENERJİ)

İstanbul’da 09-11 Mart 2018 tarihlerinde T.B.M.M ev sahipliğinde yapılan Güneydoğu Avrupa ülkeleri ‘’Ekonomi, Altyapı ve Enerji Genel Komitesi’’ toplantısında Makedonya Cumhuriyeti Meclisini temsilen TDP Milletvekili Dr.Yusuf Hasan katıldı.Bu toplantıda gündemin başlıca maddesi olarak Güneydoğu Avrupa ülkeleri katılımcılarında ‘’Ekonomide İşbirliği Fırsatları’’ konusu teklif edilmiş ve bütün katılımcılar tarafından oy birliğiyle kabul edilmiştir. Bu hususta, GDAÜ Parlamenter Asemblesi’nin (SEECP PA) başlıca amaçlarından biri, katılımcılar arasında karşılıklı ve eşit işbirliği geliştirilmesine yardımcı olmak ve başlıca hedefler ekonomik ve ticari işbirliği olmuştur. 1990 yılından itibaren oluşan muazzam değişimler dikkate alınarak, Güneydoğu Avrupa İşbirliği süreci kurulmuş ve 1996 yılında faaliyete geçmiştir. GDA işbirliği süreci, bölgenin tamamında barış ve ilerlemeyi teşvik etmesi beklenen siyasal ve toplumsal istikrarı sağlamak ve ayrıca katılımcılarda karşılaşılan ekonomik sorunlara çözümler bulmak için, istikrar ve güvenliğin tesis edilmesi hedefi bir kez daha hatırlatılmıştır. Bu bakımdan, çağdaş batı ekonomileriyle kademeli bütünleşme ve serbest piyasa sistemlerine uyarlanma nihai amaçlardan biri olarak görülmüştür.Dünyada, coğrafi yakınlığa ve karşılıklı çıkarlara sahip ülkeler arasında ekonomik bütünleşme çok önemli bir araç olarak kabul edilmekte, dolayısıyla istikrarlı siyasal ve sosyoekonomik ilişkiler kurma fırsatını yaratmaktadır. Gerçekten de, ekonomik bütünleşme, kaynakların etkili kullanımı yoluyla serbest ticaret faaliyetlerini kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda bölgede halkın refahını arttırmak amacıyla işbölümü ve uzmanlık yaratacağı herkes tarafından kabul görmüştür. GDAÜ PA katılımcıları, hızlı ve önemli ekonomik değişimlerin yaşanmakta olduğu bir dönemden geçiyorlar. Dünya ticaret ve sermaye akımlarının esaslı büyüme gösterdiği bu dönemin itici gücü, piyasa ekonomilerinin küresel ekonomik sistemle gitgide daha çok bütünleşmesi, ticaret ve yatırımın serbestleşmesi ve teknolojinin gelişmesi asıl önemli hususlardır.

Bu doğrultuda toplantıya katılan herkes tarafından, bölgenin refahına esaslı katkı yapma potansiyeline sahip olan GDAÜ sürecinin başarısı ve kalıcılığı tüm katılımcılar için benzersiz bir fırsat olarak coşkuyla kabul edildiği görülmüştür.

Bu toplantıya Makedonya dışında, AK Parti Aksaray milletvekili Sn. Cengiz Aydoğdu ve AK Parti Konya milletvekili Sn.Ziya Altunyaldız’ın ev sahipliğinde, Slovenya, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Romanya, Karadağ, Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Hırvatistandan gelen milletvekilleri de katılmışlardır.
Şubat 13 2018 0
Hayat, bazen şans dolu olur.

Bazen, bir şans gelir.

Hayat sürprizlerle doludur. Bazen, O bize, bazen de, biz ona sürpriz yaparız. Şanslı ve sürprizli bir hayat düşünsenize, rüya mı gerçek mi ayırt edemiyor İnsan. Rüya gördüğümüzde bazen uyanmak istemiyoruz, bazen de uyanıp hiç uyuyakalmak istemiyoruz. Sürpriz, Rüya, Hayal, Şans... Hepsi bir ilüzyon gibi, ne varlığı belli, ne yokluğu belirsiz. Hayal etmek güzel de, gerçeği yaşamak başka bir zevk verir İnsan’a.

Makedonya Cumhuriyeti’nin Anayası’nın 73’cü (yetmiş üç) Maddesine göre, Parlamento’da milletvekillerin oy çokluğu ile ve vatandaşların 150.000 (yüz elli bin) imzası ile Anayasa değişikliği yapılabilir. Ama bu, bahsettiğimiz şanslara ve hayallere benzemez.

Makedonya Türkleri olarak, Makedonya Anayasası’nın değişikiğini, istesek de istemesek de referandum yapma, yada yapabilmek için, ne gücümüz, ne de sayımız var. Bu şartları dolduramadığımız için yine oyuna şans giriyor, yada tevafuk diyelim. İsmi her ne olursa olsun, hayat fırsatlarla doludur. Tabiki kullanmasını bilene! Bize bu fırsat ilk defa, Makedonya Sosyalist Cumhutiyet’i, Yugoslavya Sosyalist Federatif Devletleri’nden ayrılma kararı aldığında 17 Kasım, 1991 yılında, Makedonya Cumhuriyet’i kurulduğunda yeni Anayasa’nın yazılmasıyla bahşedildi. Malum o dönem biraz çetrefilliydi.

Genellikle siyasette olmak, devletin bürokrat yada üst kurumlarında bulunabilmek için YKP (Yugoslavya Komunist Partisi) karnesi olmazsa olmazlarındandı. İşte o zamanın Anayasası’nın yazılışının da kimler tarafında ve nasıl yazıldığını ve o Anayasa’daki bizlerin çıkarlarının nasıl korunup korunmadığı aşikardır. O dönemler dertlerimiz farklıydı. Bırakın partileri, acaba birlik olarak mı devam edelim, yoksa parti olarak mı kurulalım tartışmaları vardı. Dönemin Komünist hayranları birlikten yana, yeni Demokrasi hayranları ise partiden yanaydılar. Ağırlık yeni demokratlardan yana oldu ve birlik ismini çekerek, 27 Haziran 1992 yılında, Türk Demokratik Parti’si olarak adlandırıldı. Parti olmasına oldu ama Anayasa yazılmıştı ve yazılı olan Anayasa’ya göre her şey uygulanmaktaydı. Aynı yılda 1992, Anayasa’da iki düzeltme yapıldı, biri komşu ülkelere karşı toprak iddiasında bulunmamak diğeri ise komşu ülkelerin içişlerine karışmama idi. Yıllar ilerledikçe eksiklikler de göze çarpmaktaydı. 1996 yılına gelindiğinde ise Türk Demokratik Partisi’nde ilk defa, ağırlığını koyacak şekilde Makedonya Türkleri’ni ifade edecek bayrak tartışmaları vardı. O dönem bu konu tartışıldıktan sonra oylamaya koyulup, kabul edilmedi ve hepimizin bildiği gibi, o gün, bu gün, bizleri De Jure (yasal olarak) bağlamayan Türkiye Cumhuriyet’i bayrağını kullanmaktayız.

1998 yılına gelindiğinde ise Anayasa’da bir değişiklik daha yapılarak, mahkeme kararıyla gözaltı süresi 180 güne kadar çıkartılarak değişiklik yapıldı. Değişikliğin yapılmasından bir yıl sonra parti içindeki farklı bakışlar ve farklı vizyonların olmasından dolayı, 20 Ekim 1999 yılında, ikinci Türk partisi, Türk Hareket Parti’si (THP) kuruldu. Bundan sonrası ise 2001 yılını bekleyecekti. Gürleyen yıl 2001.

Makedonya Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana, Makedonya Anayasası’nda en çok değişiklik yapılan yılıydı 2001. İşte tam o yıl, bizim kaderimizi değiştirebilecek yıldı. İşte tam o yıl hayal, rüya ve şanslardan bahsettiğim yıldı. Bayrağımızın olmaması bizi o değişikliklerden de yoksun bıraktı. Bazılarınız diyecek ki bayrağımız var işte. Evet var. Var olan bayrak başka devletin bayrağı, o bayrakla bırakın savaşı, cendere bile çekmeniz için Türkiye Cumhuriyeti’nden izin almanız lazım. Ta o yıla kadar statümüz diğer azınlıklarınki gibiydi. O yıldan sonra yani OÇV (Ohri Çerçeve Anlaşması)’dan sonra artık Makedonya iki Milletli yola girmişti. Kazananı sorarsanız, belli ki Slav Makedonlar ve Arnavutlar. Bizler mi? Bizler kazanım yerine var olan statümüzü bile kaybettik. Çünkü ismimiz vardı ama kimliğimiz yoktu. Cebimizde başka kimlikle geziyorduk. Dedik ya, hayat sürprizlerle doludur.

O sürprizler bizleri ilerleyen yıllarda da şaşırtmaya devam etti. Bir ve iki yetmezmiş gibi karşımıza dimdik yeni doğan, ama eskilerden gelen başkanıyla beraber, 22 Mart, 2006 yılında üçüncü Türk partisi, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) kuruldu. Halkı soracak olursanız, hiç sormayın. Halk dağılabildiğince dağıldı, oylarımız kayboldukça eridik. Eridikçe de bağdaş oturup yönetmek yerine Anadolu’dan yeni gelenlerin ağzına bakıp yönetilmeye razı olduk. Anadolu’dan gelenler ise kendi siyasetini yürütüyordu. Bitkin, yorgun ve yalnızlık dolu 90 yıldan sonra, bırakın yetimliğimizi hatırlamaları, onun yerine üzerimize sanki bizim yöneticilerimizmiş gibi davranış sergilemeye başladılar. Ne de olsa haklılardı, çünkü yanlızdık, yalnızlığımız yetmezmiş gibi, Bir’i üç parçaya böldük, bölerken de bölündük, bölündükçe gerçek düşmanları unutup, kendi kendimize saldırmaya başladık, saldırır iken de etrafımıza bakamaz olduk. Konuya şansla ve fırsatla başlamıştık.

Öyle ise bu haftalık yazımızı da şans ve fırsatla bitirelim. Yıl 2018, Makedonya Cumhuriyeti’nde yaşayan biz Türkler’e belki de birdaha gelmeyecek bir fırsat doğdu. Bir taraftan AB (Avrupa Birliği)’ne grime hedefimiz, bir taraftan komşumuz olan Yunanistan’la isim sorunu bu fırsatı bize yeniden yarattı. Gücümüz olmadığı kadar bu fırsat bize geldi çattı. Eğer ki, isim sorunu halledilirse, Anayasa denen sihirli kitap yeniden yazılacaktır. Sakın ola bu fırsat ayağımıza kadar gelmişken kullanmasını bilmeyip derin uykulara dalmayalım. Bu fırsatı kaçırır isek inanın ki bu sefer bizi ne (agırbaz) karabasan bazsa düzeltebilir, ne tarih, ne de gelecek nesiller affeder.

Uluslararası İlişkiler mezunu

Vakkass (Shtin) Ştin
Şubat 05 2018 0
Önüne bakmayanlar, önünü göremeyenler uzağı nasıl görebilir ki?

Biz ki sürekli başkalarının kurtuluşu için savaş veriyor, kendi savaşımızı unutuvermişiz!

Sürekli Türkiye Cumhuriyeti ile uğraşıp, gerçek Vatanımızı Makedonya Cumhuriyeti’ni unutmuşuz!

Asıl ve gerçek davamız olanı bir kenara itmiş, yolunu kaybeden arılar gibi birbirimize üzüşüp suyu bulandırmaktayız. Önümüzde olan tabağı itip hayal ettiğimiz tabağa doğru koşmaktan yorulmadık.

Gerçekleri görmeden yada görmezden gelip neyin savaşını verdiğimizi bile bilemez olduk.

Halbuki bizler nekadar özel olduğumuzu, eskiden de, şimdi de, kim olduğumuzu unutmuş olduk. Biz ki Büyük İskender’in, Romalılar’ın, Bizanslılar’ın, Hunlar’ın, Avarlar’ın, Peçenekler’in, Kumanlar’ın, Osmanlılar’ın, modern Avrupa’nın torunları, nedenli değerli, nedenli kaliteli, nedenli özgeçmişimizin olduğunu unutmuş, yolumuzun nereden başlayıp, nereye varacağını bilemez olduk. Bizler ki, sadece Allah huzurunda düğme bağlayan, İnsan’a, İnsan gibi yaklaşan, üstünlüğün sadece takvada olduğunu bilen. Ne oldu ki bize, kendimizi unutur olduk, başkasının yolundan yürüyüp kendi yolumuzu kaybetmiş olduk. Evet sevgili dostlar, kendi ayaklarımızla yürümediğimiz yoldan, nereye varacağımızı da bilemez olduk.

Zaman geri dönme zamanıdır, öze dönme zamanıdır, vatanımzın Makedonya Cumhuriyeti’nin kurtuluşu için çaba sarfetme zamanıdır. Kim olduğumuzu, niye var olduğumuzu, yolumuzun nereye varacağını gösterme zamanıdır. Biz,biz olalım, Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi vatandaşlarına bırakalım, biz ise kendi vatanımızda Makedonya Cumhuriyeti’nde davamızı sürdürüp bizim her zaman buralarda olup hala var olduğumuzu ve sonsuza dek buraların bizim de olduğunu gösterme zamanıdır. Gerçek yoldan yürüme zamanı gelmiştir. Bu zaman geçmeden, büyük bir tarihi, büyük bir Millet’i yanlış yoldan yürütüp, uçuruma sürüklemeden, kollarımızı sıvayıp, el ele verip, doğru sonuca varmamıza durmadan ilerlememiz lazım. Bizim kurtuluşumuz sadece bizdedir. Biz, biz olalım, bir olalım, iri olalım, diri olalım, doğru olalım, yeniden parlayan ışıklı günleri görebilmemizin nedeni olalım.

Sürekli demagoji, sürekli karalama, sürekli iftira, sürekli aşağılama... Sizler (Bizler) nereye kadar böyle devam edeceğiz, nereye kadar birbirimizi yerden yere vuracağız, nereye kadar parçalanacağız... Zamanı geldi (1993) din kisvesi altında bürünüp, oylarımızı kendimize değil de ona buna (Arnavut siyasi partilere) dağıttık, zamanı geldi (2001) kendi Bayrağımız olmadığı için söz sahipliğimizi yitirdik, zamanı geldi (2010-2016) duruşumuzu, beraberliğimizi, gücümüzü sergileyemedik. Sürekli Dernek (STK) olduk ama Pazara (Millete) bir türlü varamadık, ulaşamadık, sürekli nekadar büyük olduğumuzu vurguladık ama (Türkiye Cumhuriyeti’nde) bir Arnavut lobisi kadar olamadık, hatta Slav Makedonu lobisi kadar bile olamadık. Sürekli gezi düzenledik, sürekli fotoğraf çektirdik ama bir türlü eğitim girişiminde veya isteğinde bulunamadık, bulunmadık. Sürekli onlar suçlu, sürekli bunlar suçlu, bir gün bile olsun sinemize çekilip kendimizin suçunu bırakın aramayı, kabullenmeyi bile istemedik.

Biz buyuz arkadaş. İstesek de istemesek de gerçekleri silemeyiz.

Sürekli kan kaybediyoruz, sürekli eriyoruz, sürekli hiçbirşey olmamış gibi davranıyoruz, hatta bu uykudan uyanmak bile istemiyoruz. Sizler (Bizler) eğitimde nekadar başarılı olduğumuzu bahseder iken, hala Türk dilini doğru dürüst telaffüz edemez olduk, Siyaset’te nekadar başarılı olduğumuzu anlatırken (Paramparça olup) hala birilerinin, ağzımıza koyduğu gemden ötürü ne isteyeceğimizi bile bilemez olduk. Bizim olanı ne aramayı, ne de bulmayı bilmez olduk. Strateji yoksunu, vizyon fakiri, misyon yetimi gibi, sonuca gelemez olduk.

Sizler (Bizler) kimiz arkadaş?

Bu soruyu sorma zamanı geldi ve geçmek üzere!

Gerçekleri görme zamanı geldi ve geçmek üzere, gerçek ihtiyaçlarımızın ne olduğunu araştırıp dile getirmek zamanı, birleşip güçlü olma zamanı geldi ve geçmek üzere, susma zamanı geçti, konuşmak zamanı çattı geldi arkadaş. Bu zamanı da boşa harcamayalım, yoksa bizi harcarlar, harcanıp yok oluruz arkadaş. Yok olmaktansa, kendimi bulmayı yeğlerim arkadaş.

Uluslararası İlişkiler mezunu:

Vakkass (SHTİN) Ştin
Sayfa 1 / 227

Facebook

Twitter