Makedonya 2504

Ocak 29 2019 0
Makedonya ve Türkiye arasındaki ilişkliler yıllardır her iki ülke insanı tarafından dikkatle izlenmiş ve her iki ülkenin insanları bu ilişkileri daha üst seviyeye çıkarmak için çaba sarfetmiştir. Dün Makedonya hükümeti tarafından gereken şartları yerine getirmemesi durumunda bile "Zaman Gazetesi" nin desteklenmesi yönünde sunulan 14.000 euroluk yardım, iki ülke arasında mevcut ilişkileri derinden yaralamıştır.

Bu "Yazılı Basının Subvansiyon" yasa teklifi bütçe görüşmeleri döneminde meclise Ekim ayında ulaşmış fakat milletvekilleri tarafından yoğun eleştiriye maruz kalmıştır. TDP olarak bu yasa teklifini bizler de kabullenmeyip yasaya destek vermedik ancak yine de meclisten geçmeyi başaran bu yasa daha sonra yürürlüğe girmiştir.

Bunun sonucu Makedonya hükümeti dün almış olduğu karar doğrultusunda 14.000 euro değerinde ki yapmış olduğu yardım sonucu "Zaman Gazetesi" ni ayakta tutmaya çalışarak her iki ülkenin ilişkilerine gölge düşürmüştür. Bu doğrultuda hükümetin almış olduğu bu yanlış kararın bir an önce düzeltmesini temenni eder, bu kararı kınadığımızı belirtir, Makedonya ve Türkiye ilişkilerinin değerinin 14.000 euro olmadığını hükümete hatırlatmak ise boynumuzun borcu olduğunu belirtmek isterim.

Saygılarımla

Dr.Yusuf Hasani

TDP Milletvekili
Подробнее на сайте: Go to top of pagehttp://choose-house.ru http://joomspider.com
http://health-treatment.ruhttp://body-treatment.ru http://repair-dwelling.ruhttp://my-houseroom.ru http://my-immobility.ru
http://leadnews.ru http://grand-finance.ru
http://buy-immobility.ruhttp://dohodok.ru http://java-code.ru http://kupil-jilie.ru http://tryjoomla.nethttp://maintain-health.ru
Temmuz 13 2018 0
14 Temmuz, Cumartesi akşamı Üsküp Çifte Hamam’da Türk Demokratik Partisi Gençlik Kolları ‘15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Makedonya’ya Yansıması’ konulu fotoğraf sergisi ve anma programını düzenliyor.

Yapılan açıklamaya göre :

''Bizler Makedonya’daki Türk gençliğini temsilen milli iradeye karşı haince planlar yapanları her zaman kınadık ve kınayacağız. Darbe girişiminin yapıldığı geceden itibaren büyüklerimizle birlikte Anavatanımıza destek olmak amacıyla sokaklardaydık. Biz yarın ne olur acaba hesapları yapanlardan hiçbir zaman olmadık. Kayıtsız ve şartsız milli iradeyi destekledik. Evet, gençler olarak biz bu hain girişimi unutmadık ve unutmayacağız. Zaten 2 yıldır da düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerde bunu görebilirsiniz.

Örneğin darbe girşimden 1 yıl sonra Gençlik Kolları olarak Köprülü’de duygu dolu çok samimi bir 15 Temmuz etkinliğine imza attık. Bunun akabinde geçen yıl da 15 Temmuz’da düzenlenen anma törenlerinde gençlerimizle birlikte anavatanımız Türkiye Cumhiriyeti’ne olan bağlılık ve sadakatimizi gösterdik. Başta GK başkanımız Sait Aleivi ve Genel Başkanımız Beycan İlyas da bizleri bu konularda her zaman destekleyip yönlendirdiler. İşte yarın akşam saat 19:00 da düzenleyeceğimiz program da bunun bir kanıtı aslında.

Buradan sizin aracılığınızla tüm milletimizi programımıza davet etmek istiyorum. Programımızda 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz minnetle ve duayla anılacak. Bunun yanısıra 15 Temmuz hakkında yazı okunacak ve konuşmalar yapılacak. Bunun dışında da hem Türkiye hem de Makedonya dan 15 Temmuz konulu fotoğraflarla katılımcılara 15 Temmuz’u hatırlatmayı hedefliyoruz.''

TDP Gençlik Kolları

Basın Dairesi
Temmuz 09 2018 0
TDP Genel Başkanı Dr. Beycan İlyas, T.C Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi davetlisi olarak bulunduğu Ankara'dan tebrik mesajı yayınladı.

''Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğanın göreve başlama törenindeyiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin anavatanımıza , milletimize ve gönül coğrafyamıza hayırlı olmasını diler, kardeşliğimizin, milli birlik ve beraberliğimizin, istiklâl ve istikbâlimizin yeniden inşâ ve ihyâsı ile daha da güçlenmesine başlangıç teşkil etmesini temenni ederim.''

Dr. Beycan İlyas

TDP Genel Başkanı
Haziran 28 2018 0
M.C. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı ve TDP Genel Başkan Yardımcısı Gönül Bayraktar, Makedonya Cumhuriyeti Başbakanlık Müşaviri ve TDP Üsküp Şube Başkanı Adem Bayram ile Üsküp Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve TDP Gençlik Kolları Başkanı Sait Aleivi'den oluşan TDP heyeti, Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Petre Şilegov ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen toplantıda, önümüzdeki dönemde Üsküp halkına yönelik yapılabilecek proje çalışmaları ile belediye hizmetleri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Toplantıda, Üsküp Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Lyubitsa Yançeva da hazır bulundu.
Haziran 28 2018 0
AB Komşuluk İlişkileri ve Genişlemeden Sorumlu Komisrei Johannes Hahn, Telma Televizyonuna Makedonya’daki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Hahn, yaptığı açıklamada alınan kararla Makedonya’nın müzakerelere başlayacağını fakat bir yıl içinde ülkenin reformlar yapması gerektiğini ifade etti. Fransa’nın genişlemeye karşı tavır sergilediği konusuna da değinen AB Komiseri, AB üyelerinin çoğunluğu Makedonya ile müzakerelere başlanmasından memnun olduklarını ifade etti. Müzakerelere başlanması için önemli şartlardan biri olan isim anlaşmasının uygulanması konusunda ise Hahn, Mkaedonya’da gerçekleşecek referandumun başarılı geçeceğine inandığını kaydetti.

Kaynak:yenibalkan
Haziran 28 2018 0
Makedonya Başbakanı Zoran Zaev Brüksel’e gerçekleştireceği iki günlük resmi ziyaret kapsamında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Komşuluk İlişkileri ve Genişlemeden Sorumlu Komisrei Johannmes Hahn ile görüşecek.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev Brüksel’e gerçekleştireceği iki günlük resmi ziyaret kapsamında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Komşuluk İlişkileri ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile görüşecek.

Brüksel ziyareti kapsamında Zaev’e Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Şekerinska, AB’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani ve Dışişleri Bakanı Nikola Dimitov da eşlik ediyor. Makedonya hükümet heyeti Brüksel’de gerçekleşecek olan Crans Montana forumuna da katılacak. Bunun yanı sıra Zaev ve beraberindekiler Avrupa Sosyalistleri Partisi’nin toplantısına da katılacak.

Kaynak: yenibalkan
Haziran 25 2018 0
Türk Demokratik Partisi, Türkiye’de seçimlerden zaferle ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tebrik mesajı gönderdi.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas imzasıyla gönderilen tebrik mesajında şu ifadelere yer verildi:

“24 Haziran 2018 seçim sonuçlarının başta Anavatanımız olmak üzere, tüm Türk ve İslam dünyasına hayırlı, uğurlu olmasını temenni eder, göstermiş olduğunuz başarıdan dolayı başta sizleri ve tüm Adalet ve Kalkınma Partisi teşkilatını tebrik ederiz.

Seçim sonuçlarının Anavatanımızın hem ekonomi hemde siyasi anlamda güçlü ve küresel bir aktör olarak ivmesini yükseltmesine ve uluslararası alanda söz sahibi ülkelerden biri olmasına yol açacağı aşikardır.

Makedonya Türk’leri olarak bu mutluluğu ve başarıyı sizlerle paylaşmak bizler için büyük bir mutluluk ve gururdur.

2023 hedeflerini gerçekleştirme yolunda Allah yar ve yardımcınız olsun.

Ömrünüz uzun, sağlığınız daim olsun.
Haziran 25 2018 0
T.C. Üsküp Büyükelçiliğinde açılan dört sandıkta Cumhurbaşkanı Erdoğan oyların %58,41’ini aldı. Muharrem İnce %29,13, Meral Akşener %6,54, Selahattin Demirtaş %5,14 ve Temel Karamoğulları %0,78’lik oy oranına sahip oldu.

Makedonya’da Seçimlerin Galibi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı Oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre Makedonya’daki dört sandıktan da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı zaferle çıktı. T.C. Üsküp Büyükelçiliğinde açılan dört sandıkta Cumhurbaşkanı Erdoğan oyların %58,41’ini aldı. Muharrem İnce %29,13, Meral Akşener %6,54, Selahattin Demirtaş %5,14 ve Temel Karamoğulları %0,78’lik oy oranına sahip oldu. Milletvekili seçimlerinde ise AK Parti %52,72’lik oy oranıyla birinci çıktı. CHP %20,53, HDP %8,09, MHP %6,53, İYİ Parti %6,38 ve diğer partiler % %5,375 oy aldı. Makedonya’da 645 seçmen sandığa giderken, katılım oranı %25,62 olarak kayda geçti.

Kaynak:yenibalkan
Haziran 20 2018 0
1991 yılında "Makedonya Cumhuriyeti" bağımsızlığını ilan ettiğinde her nasıl ki bizden öncekiler hiç çekinmeden EVET dediyse, her nasıl ki 1993 yılında bizden öncekiler "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" (FYROM) önerisine EVET dediyse ve bu isimle 25 yıl bu ülke bir istikrarsızlık içerisinde bocalayıp bu günlere geldiyse, bugün " Kuzey Makedonya Cumhuriyeti " ismine bizde, yaşadığımız ülkemizin itibarını, soydaşımızın onurunu ve Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkileri zedeleyecek bir nitelikte olmamasını gözönünde bulundurarak, bu mevcut iktidarda Makedonya Türk Demokratik Partisi olarak oyumuzun KRİTİK ve ÇOK ÖNEMLİ olduğunu bilerek EVET diyoruz.

Bu isim sorunları gündeme geldiğinde her daim MAKEDONYA TÜRKLERİ bu ülkeyi kendi ANAVATAN ları olarak görmüş, her zaman bu ülkenin daha güzel ve istikrarlı yarınları için mücadele etmekten çekinmemişlerdir. Geçen bu 27 yıllık süreçte de ATAYURDUMUZ Türkiye ve Makedonya arasında ki yıllardır sağlanan, her alanda ki dostluk ilişkilerini de gözönünde bulundurmuş, bu dostane ilişkilerin daha da güçlü olmasını sağlamış, iki ülke arasında köprü olmayı başarmışlardır.

Dolayısıyla son günlerde iki ülke arasında varılan bu isim sorunu anlaşması sonucu, tarihin akışına yön vermiş ve tanıklık etmiş biri olarak bu anlaşmanın heppimize hayırlı olmasını temmeni eder, özellikle ANAVATANIMIZ olan MAKEDONYA ve hatta yaşadığımız bölge olan Güney-Doğu Avrupa (BALKANLAR) için tarihte yeni bir sayfanın açılmasına, daha ılımlı rüzgarların esmesine, genç kardeşlerimizin daha istikrarlı geleceğine, ülkemizin ekonomik kalkınmasına, uluslararası sahnede saygınlık kazanmasına ve Avrupa Birliği ile NATO üyeliğinde daha iyi bir yol katedilmesine, vesile olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ederim.

TDP MİLLETVEKİLİ

Dr. Yusuf Hasani
Haziran 19 2018 0
Geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı olarak atanan Gönül Bayraktar, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden’le bir araya geldi.

Bakanlık ofisinde gerçekleşen toplantıda birçok konu istişare edildi.

Ayden, TİKA’nın Makedonya’da yapacağı projeler hakkında bilgi aktarırken gerçekleştirilebilecek ortak projeler de gündeme alındı.

Kaynak:www.yenibalkan.com
Sayfa 1 / 228

Facebook

Twitter