TİKA Priştine Hastanesi’nde önemli bir projeye start verdi Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Priştine Devlet Hastanesi olarak bilinen Kosova Üniversite Klinikleri Merkezi (QKUK)  bünyesindeki Yoğun Bakım Servisi’nin kurulum çalışmalarını başlattı.

TİKA tarafından Kosova’da yürütülmekte

olan “Kosova Üniversite Kliniği ve Hastane Hizmetleri, Yoğun Bakım Servisi Kurulumu Kapsamında Tadilat Yapım İşi”kapsamında  tadilat çalışmalarının başlatılmasına, Kosova sağlık bakan yardımcısı Kadir Hüsyin, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, TİKA Priştine Koordinasyon Ofisi Koordinatörü  Necip Özay Özütok , hastane yetkilileri ve diğer davetliler katıldı.

Çalışmaların başlamasını  yerinde inceleyen  konuklara konuşan Kosova Sağlık Bakna Yardımcısı Kadir Hüseyin, Kosova’da sağlık reformlarını güçlü bir şekilde destekleyen dost ülke Türkiye’nin, ülkede sağlık hizmetlerinin ileriye taşınması çabalarında önemli bir rol oynadığını belirtti. Bakan Yardımcısı Hüseyin, TİKA tarafından finanse edilen Kosova Üniversite Kliniği ve Hastane Hizmetleri Yerleşkesi (QKUK), Acil Servis Bölümü’nün kurulumu ve tadilatının acil servis ünitesindeki hizmetleri çok daha yüksek bir seviyeye çıkaracağını  söyledi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, Kosova’ya tüm alanlarda verdiği muazzam desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerine ifade ederek, TİKA tarafından gerçekleştirilen önemli bir proje ile sağlık hizmtlerindeki kalitenin artacağını kaydetti.

QKUK Müdürü Curr Gjocaj ise projenin sonunda yoğun bakım ünitesinin modern cıhazlarla donatılacağını, bunun da sağlık personelinin çalışmalarını kolaylaştıracağını , hastaların da ihtiyaçlarını karşılayacağını vurguladı.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da  inceleme ziyaretinde yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki Sağlık Anlaşması’na dayanan işbirliği kapsamında verdiği destekler yanı sıra Kosova’da sağlık alanınında farklı şekillerde desteklediğini belirterek, TİKA’nın hastane bünyesinde yoğun bakım ünitesinin tadilatı ile donanımı projesi ile üstlendiğini, bu proje ile yoğun bakım servisindeki kapasiteğinin ikiye katlanacağını  hatırlattı.

Kosova Üniversite Kliniği ve Hastane Hizmetleri Yerleşkesi (QKUK), Acil Servis Bölümü’nün 27 yataktan ibaret olacağı ve projenin 2 milyon Euro değerinde olacağı açıklandı.

Kosovaport

Okunma 694 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter