Bosna’da Rusya destekli Sırp milisler toplanıyor Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bosna-Hersek’in özerk bölgesi Sırp Cumhuriyeti’nde Sırp milislerin silahlandığı ifade edildi. Sırp Cumhuriyeti’nin lideri Dodik’in oluşturduğu

milis grubun liderleri Rusya’da askeri eğitim almış.

Bosna-Hersek’in özerk parçası Sırp Cumhuriyeti’nde ‘Sırp Onuru’ adlı bir milis grubun kurulduğu ve grubun başında da Rusya’da eğitim almış paramiliterler olduğu iddia edildi. Bosna gazetesi Zurnal’ın haberine göre milis gücü oluşturan isim de Sırp Cumhuriyeti’nin milliyetçi lideri Milorad Dodik.

odik’in bu grubu muhaliflere karşı oluşturduğunu yazan haber sitesi Zurnal, sızan belgelerden birine dayanarak grubun amacının “muhalifler yetkililerin çalışmasını engellemek isterse müdahale etmek” olduğunu da ileri sürdü. Zurnal sitesi, Dodik’in milislerle fotoğraflarını da yayınladı. Milislerin silahlarıyla üniformalı şekilde göründüğü fotoğraflar da haberde yer aldı.

LİDERLERİ PUTİN HAYRANI

Milis liderlerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de hayranlık duyduğu belirtildi. Buna göre Bojan Stojkoviç, Instagram’da Putin’in bir fotoğrafının altına “Böyle bir başkan için ölmeye değer” diye yazmış. Stojkoviç, Dodik’in fotoğrafının atlına da “Kimse bize zarar veremez. Kaderden daha güçlüyüz” diye yorum yapmış. Zurnal sitesi, Stojkoviç’in Rus bir generalden madalya aldığını gösteren fotoğraflar da yayınladı. Bosna Hersek’in Güvenlik Bakanı Dragan Mektiç, istihbarat servislerinin bu milis gücün varlığından ve faaliyetlerinden haberdar olduğunu söyledi. Mektiç, yetkililerin bu durumla ilgili savcılığa müracaat etmek için bir rapor hazırladığını da belirtirken, daha fazla bilgi vermekten kaçındı.

KARADAĞ’DA DARBE GİRİŞİMİ

Karadağ’da 2016 yılının ekim ayında güvenlik güçleri, Batı yanlısı hükümete karşı darbe girişiminde bulundukları iddiasıyla aralarında NATO karşıtı isimlerin olduğu kişileri tutuklamıştı. Bunun arkasında Karadağ’ın NATO sürecinin bitirmek isteyen Rusya’nın olduğu yorumları yapılmıştı.

hurriyet

Okunma 635 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Facebook

Twitter